Rodzaje tapet – przewodnik dla początkujących

Kategoria: Blog

fototapeta

Tapety są bardzo wygodnym i niedrogim materiałem wykończeniowym. W przeciwieństwie np. do płytek ceramicznych  nie wymagają skomplikowanego montażu i fachowców do pomocy. Łatwiej też nałożyć tapetę niż malować ścianę. Do tego w przeciwieństwie do farby tapety nie blakną i nie zmieniają koloru. Do tego wszystkiego tapety są odporne na brud, działanie wody czy mechaniczne uszkodzenia. Ich niewątpliwym atutem jest również bogaty wybór dostępnych na rynku wzorów i kolorów tapet oraz materiałów, z jakich są zrobione.

Klasyka – tapeta z papieru

Najpopularniejsze są tapety z papieru – tanie, a do tego zaskakujące bogactwem wzorów. Bez problemu można dobrać ciekawe tapety tego rodzaju do różnych wnętrz: pokoi dziecięcych, sypialni czy kuchni. Zarówno koneserzy aranżacji klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych, a nawet ekstrawaganckich znajdą w bogatej ofercie sklepów z tapetami coś dla siebie. Tapety papierowe nie są jednak pozbawione wad. Główną z nich jest niezadowalająca trwałość i mała odporność na zabrudzenia. Dlatego nie polecamy raczej takich rozwiązań dla rodzin z małymi dziećmi.

Tapety winylowe

W odróżnieniu od tapet z papieru te winylowe są trwałe i elastyczne oraz odporne na zabrudzenia i działanie wody. Dlatego świetnie sprawdzą się do dekoracji łazienki czy kuchni. Można je wiele razy zmywać, bez szkody dla ich walorów estetycznych. Na rynku dostępne jest wiele wzorów i kolorów tapet tego rodzaju. Ich minusem jest wyższa cena w porównaniu do odpowiedników a papieru.

Tapety fizelinowe

Tapety flizelinowe to tapety dwuwarstwowe. Ich spód stanowi fizelina, wierzch natomiast papier lub tworzywo sztuczne. W odróżnieniu od wyżej wymienionych tapet są łatwe w montażu oraz w zrywaniu. Jednak w przeciwieństwie do tapet winylowych nie polecamy ich do kuchni i łazienki, gdyż nie są wystarczająco odporne.

Tapety na włóknie szklanym

Naszą ostatnią propozycją są tapety na włóknie szklanym, nazywane rozwiązaniem do zadań specjalnych. Zbudowane są on z włókien scalających się w powierzchnią ścian, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzają się również do wykończenia sufitów. Minusem jest ich wyższa cena i skomplikowany montaż.