Zastosowanie i charakterystyka płytek ceramicznych

Kategoria: Blog

ceramika łazienkowa

Jednym z podstawowych elementów wykończeniowych łazienek są płytki ceramiczne. Ich atutem są nie tylko niekwestionowane walory dekoracyjne, ale również trwałość i odporność. To zdecydowanie inwestycja na lata. Płytki ceramiczne możemy położyć zarówno na ściany, jak i na podłogę łazienki, ale też kuchni, sypialni czy innego pomieszczenia w domu. Świetnie sprawdzą się na tarasie czy balkonie, na schodach, a nawet na elewacji. Co ciekawe, płytki ceramiczne są również chętnie wykorzystywane do różnego rodzaju obiektów użyteczności publicznej, basenów i sklepów.

Rodzaje płytek

Na ściany można wybrać glazurę, która jest pokrywana specjalnym szkliwem, dzięki czemu ma ciekawy kolor i połysk. Terakota jest bardziej odporna na nacisk i urazy mechaniczne, co czyni z niej dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o wykończenie podłogi. Twardy i wytrzymały jest również gres – te płytki można kłaść praktycznie wszędzie. Jeśli zależy nam na walorach estetycznych, warto obejrzeć gresy szkliwione, zaskakujące bogactwem kolorów i odcieni. Powierzchnia płytek gresowych może być gładka lub wypukła – w tym drugim wypadku zyskuje właściwości antypoślizgowe.

Dlaczego warto?

Ci, którzy zdecydowali się na położenie płytek ceramicznych w domu czy mieszkaniu, chwalą sobie zarówno ich właściwości, jak i niezaprzeczalną estetykę. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i kolorów płytek, z których można tworzyć interesujące kompozycje zależnie od gustu użytkownika. Nie brakuje tu bardzo oryginalnych rozwiązań np. płytki przypominające drewno lub stare kafelki nadadzą pomieszczeniu charakter rustykalny. Z pomocą płytek dekoracyjnych oraz listewek, dekorów, narożników czy cokolików można stworzyć zaskakujące aranżacje na ścianach czy podłogach. Ciekawym pomysłem może być też połączenie płytek ceramicznych z parkietem.