Jakie znaczenie ma kolorystyka w łazience?

Kategoria: Blog

wnętrze łazienki

Kolorystyka ścian i wyposażenia ma duże znaczenia dla estetyki i spójności aranżacji. Niezależnie od tego, czy mowa o kuchni, salonie, czy łazience – w każdym pomieszczeniu kolory odgrywają kluczową rolę. Dzięki nim można np. manipulować wielkością przestrzeni. Ponadto barwy silnie oddziałują na nasze samopoczucie, dlatego przy ich doborze warto przyjrzeć się bliżej ich symbolice. W dzisiejszym artykule skupimy się na kolorystyce łazienek i podpowiemy, jakie barwy warto wykorzystywać w tym wnętrzu.

Dobór kolorów do wielkości łazienki

Metraż łazienki ma istotny wpływ na jej aranżację. Inne rozwiązania sprawdzają się w ciasnych wnętrzach, a jeszcze inne w przestronnych pokojach kąpielowych. Ta sama zasada dotyczy kolorystyki. Do małych łazienek warto wybierać kolory, które optycznie je powiększą. Do takich zaliczyć można np. biel i beże. Jasne barwy nie tylko nie przytłaczają wnętrz, ale także je rozjaśniają, co ma duże znaczenie np. w przypadku małych łazienek bez okien. W większych łazienkach z dostępem do naturalnego światła śmiało można, postawić na ciemniejsze tonacje. W obu przypadkach należy jednak pamiętać o tym, by jednolite kolory ścian lub płytek ceramicznych przełamywać kontrastującymi dekoracjami. W ten sposób łazienka nabierze wyrazistego charakteru.

Kolorystyka łazienki i jej wpływ na nastrój domowników

Powszechnie wiadomo, że ciepłe kolory dodają wnętrzom przytulności, a zimne potęgują wrażenie chłodu i surowości. Wybór odcieni do łazienki powinien być zatem uzależniony od efektu, jaki chce się w niej uzyskać. Warto jednak pamiętać, że łazienka to przede wszystkim przestrzeń, która ma służyć wyciszeniu. To w niej relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy, ale i ładujemy baterie o poranku, dlatego wybór kolorów nie powinien być przypadkowy. W odniesieniu do ogólnej symboliki kolorów uznaje się, że:

  • wyciszeniu sprzyjają takie barwy jak błękit i zieleń,
  • energii dodają czerwienie, pomarańcze i fiolety,
  • wrażenie czystości i sterylności potęguje biel,
  • intymności sprzyja czerń.
  • przywiązanie do natury podkreślają brązy i beże.