Jak zaprojektować łazienkę dla osoby starszej?

Kategoria: Blog

dłonie seniora na uchwycie w łazience

W aranżacji wnętrz kluczowe znaczenie mają indywidualne preferencje domowników. Mowa tu nie tylko o estetyce, ale i również funkcjonalności. Inne rozwiązania wykorzystuje się przy urządzaniu mieszkań dla studentów, a jeszcze inne dla rodzin z dziećmi czy seniorów. W przypadku tej ostatniej grupy wyzwaniem dla dekoratorów jest zaprojektowanie przestrzeni, w której osoby starsze będą mogły swobodnie i bezpiecznie się przemieszczać. Przy projektowaniu łazienek dla seniorów szczególnie ważną rolę odgrywa zastosowanie rozwiązań, które ułatwią osobom starszym samodzielne dbanie o higienę. O czym warto pamiętać przy aranżacji łazienki dla seniora? Sprawdźmy poniżej.

Funkcjonalna łazienka dla seniora – jakie rozwiązania zastosować?

Przy projektowaniu łazienki dla osoby starszej przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by zapewnić seniorowi, jak najwięcej przestrzeni. Szczególnie w małych łazienkach warto korzystać z rozwiązań, które nie ograniczają swobody poruszania się. W tym przypadku zwykle zaleca się wybór kabiny prysznicowej zamiast wanny. Prysznic oprócz tego, że zajmuje mniej miejsca w łazience, gwarantuje też większy komfort. Kabiny prysznicowe w Bielsku-Białej dostępne w naszym salonie CERAMED w wersji bez brodzika lub wpuszczane w podłogę nie sprawiają seniorom problemów z wejściem do kabiny, przez co zmniejszają ryzyko upadków podczas kąpieli. Zastosowanie szerokich kabin walk-in umożliwia też montaż specjalnych krzesełek dla osób starszych.

W aranżacji łazienki dla seniora ważny jest również montaż umywalki oraz misy WC na dostosowanej do jego możliwości wysokości. W przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich należy również pamiętać o wysunięciu umywalki. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż specjalnych uchwytów przy toalecie lub kabinie, które ułatwią seniorom utrzymanie równowagi. Poza tym równie ważną rolę odgrywa wybór odpowiedniej podłogi. Przy wyborze płytek ceramicznych trzeba pamiętać o wysokim stopniu antypoślizgowości. Pomocne mogą okazać się też maty antypoślizgowe, które warto rozkładać np. pod prysznicem lub przy wyjściu z kabiny.